Hvordan kommer jeg i gang?

Kontakt klubben på 63560099 eller mail. info@langelands-golf.dk  

ÅBENT HUS
2-4 gange om året – typisk i april eller maj måned inviterer klubben til åbent hus, hvor sporten og klubben præsenteres i løbet af et par timer. Åbent hus annonceres i den lokale presse, en god måde at komme i gang på.

PRØVEMEDLEMSKAB
Du kan tegne et prøvemedlemskab af 2 måneders varighed (kan tegnes i perioden 1. april til 1. september) og det giver dig ret til:
Fri adgang (med frie bolde) til at træne på driving-range. Bolde fra driving-range må ikke fjernes derfra.
Fri adgang til indspilsgreen, puttinggreen og par-3 bane med egne bolde
Deltagelse i begyndermatcher (på fast ugedag) på par-3 banen.
Deltagelse i instruktionsmøder om etikette – og spilleregler.
Modtage 3 lektioner ved vores træner (6 lektioner hvis 2 går sammen.
Når du har spillet par-3 banen i et fastsat antal slag, og du har bestået en af begynder-/kaninudvalget godkendt slagprøve på drivingrange, indspilsgreen og puttinggreen, samt en skriftlig regel-/etiketteprøve, vil du kunne få adgang til at spille golf på 18-hullers banen i forbindelse med kaninmatcherne.

Som junior kan du tegne dig et medlemskab for billige penge – se kontingent-oversigten.
Som junior får du:
Fri adgang (med frie bolde) til at træne på driving-range. Bolde fra driving-range må ikke fjernes derfra.
Fri adgang til indspilsgreen, puttinggreen og par-3 bane med egne bolde
Træning for juniorafdelingen foregår om eftermiddagen en fast ugedag i sæsonen
Mulighed for at deltage i juniorafdelingens øvrige arrangementer – herunder regelundervisning
Mulighed for at låne golfudstyr af juniorafdelingen – i det omfang det kan skaffes – indtil du får dit eget.
For at få lov til at spille på 18-hullersbanen skal du have gennemgået juniorafdelingens uddannelsesprogram.

MEDLEMSKAB
Som medlem af Langelands Golf Klub får du mange muligheder.
Er du nybegynder – hjælper træneren og begynder- /kaninafdelingen dig i gang, så du opnår de grundfærdigheder, der giver dig spilletilladelse til den store bane.
Derefter hjælper træneren/kaninafdelingen dig videre med teori og masser af spil på banen under vejledning af en øvet spiller.
Jo bedre du bliver jo flere muligheder.
Klubmatcher, Tirsdagsmatcher m.m. – se opslag og matchkalender.
Klubbens vedtægter kan du få i klubhuset eller se på hjemmesiden.
Som medlem modtager du tidsskriftet Dansk Golf.
Endvidere kan du løbende modtage nyhedsbreve fra klubben, hvilket dog kræver at du tilmelder dig på klubbens hjemmeside www.langelands-golf.dk.

TRÆNING
Træningslektioner skal købes i klubbens sekretariat. Booking af træningstider gøres på den i klubhuset fremlagte liste..

1 træningslektion 190 kr.
5 træningslektioner 750 kr.
Træning i konceptet ” Gå til Golf” 45 min. holdtræning på hver Træningsdag. Læs om konceptet under “Træning” 850 kr.
Bestemmelser og tidspunkter for afholdelse af træning vil blive opslået i klubhuset

Andre muligheder for individuel- eller gruppetræning kan aftales med træneren

HVAD KOSTER DET AT SPILLE GOLF I LGK?

Du kan se alle priserne under “Kontingenter

Vi opfordrer alle til at tilmelde betaling via betalingsservice. Betaling over 2 rater er betinget af betaling via betalingsservice

                                                                                 HVORFOR SPILLE GOLF?

VEDVARENDE UDFORDRING
Uanset hvor ofte du spiller – uanset hvor ofte du træner, vil du hver gang, du er på golfbanen opleve noget nyt. Du vil opdage dage, hvor alt lykkes, og dage hvor du helst vil sælge dit udstyr. Golf er en stadig udfordring til din fysik og dit temperament.

NATUROPLEVELSEN
Oplev banen en tidlig morgen, når solen står op – eller aftenskumringen, når vildtet kommer frem for at fouragere. Greenkeeperne bestræber sig på at drive banen i overensstemmelse med naturen og så miljørigtigt som muligt.

FOR ALLE ALDRE
Golf kan spilles hele livet igennem fra barn til olding – og handicapsystemet gør, at man kan konkurrere med andre golfspillere på alle niveauer. Begynder du i en ung alder, har du via klubbens juniorarbejde mulighed for at opnå sportslig succes – og måske komme på landsholdet eller blive professionel golfspiller. Er du ældre, er der også mange udfordringer i klubbens matcher – og andre klubbers åbne matcher – og medlemskabet giver tillige mod betaling adgang til at spille på en stor del af alverdens golfbaner.

SUNDHEDEN
Uden at tænke over det, går du faktisk 8-9 km på en 18 hullers runde. Med gennemsnitligt 25 runder pr. år bliver det 220 km på 100 timer. Ville du få den motion, såfremt du ikke spillede golf? En god kondition sænker blodtrykket og kolesteroltallet og reducerer risikoen for hjerte- og karsygdomme.

DET SOCIALE ASPEKT
Golf giver mulighed for socialt samvær. Børn, forældre og bedsteforældre eller anden familie kan mødes på banen. Venner, forretningsforbindelser – herrer, damer, seniorer – der er plads til alle. Her er mulighed for at finde nye venner og spillepartnere blandt klubbens medlemmer. Efter spillet kan samværet fortsætte i klubhuset – eller på terrassen.

DER ER OGSÅ PLADS TIL DIG!!!

Hent folderen “SPIL GOLF i Langelands Golf Klub 2023” i klubhuset eller på efterfølgende link info-indmeldelse 2023

Læs meget mere om Langelands Golf Klub på www.langelands-golf.dk